Грудень 2020
П В С Ч П С Н
« Сер    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

postheadericon Організація чергувань у дошкільних групах

Автор: sadik-admin

Опубликовано: Лютий 20, 2017

     Основними формами організації праці в дошкільному закладі є  чергування, доручення та колективна праця.

Чергування – це найбільш організована форма трудової діяльності дітей.

Вона використовується вихователем як засіб заохочення дітей до систематичного виконання ними трудових обов`язків. У дошкільному навчальному закладі розрізняють такі види чергувань:

  • чергування по їдальні;
  • чергування в куточку природи;
  • чергування по заняттях.

У молодшому дошкільному віці  організовуються  епізодичні чергування по їдальні з ІІ півріччя навчального року (допомога няні).

У середньому дошкільному віці – систематичні чергування по їдальні та по заняттях (вихователь показує основні дії, розповідає,  пояснює, тренує).

У старшому дошкільному віці – діти чергують по їдальні, по заняттях, у куточку природи.

  Куточки чергових обладнуються згідно віку дітей  та повинні мати естетичне оформлення. Порядок чергування дітей може визначатися за допомогою відповідних позначок, дитячих фото тощо. Перш ніж призначити  перших чергових, вихователь проводить бесіду, показуючи і розказуючи, у чому полягають обов`язки кожного чергового, знайомить із шафкою, де зберігаються знаряддя чергового. У старшому дошкільному віці списки чергових дітей оголошуються завчасно для того, щоб дитина  можливо прийшла раніше до дитсадка, налаштувалася на відповідальне ставлення до виконання обов`язків. Таким чином старші дошкільники привчаються виконувати роботу не лише для задоволення своїх потреб, а й для колективу.

У ході чергування дітям слід  неухильно дотримуватися  виконання обов`язків. Також необхідно, щоб діти повідомляли вихователю про завершення роботи. Якщо виявиться якась помилка, дитина виправляє її. Наприкінці дня слід оцінити роботу чергових.

Організація чергування у куточку природи

  Організовують чергування з початку навчального року. У перші дні вересня вихователь проводить заняття, на якому діти згадують, як доглядали за рослинами та тваринами у попередній групі. З відповідей дітей вихователь з`ясовує, чи пам`ятають діти, як доглядати за кімнатними рослинами, як та чим годувати тварин. Під час навчання дітей доглядати за рослинами та тваринами слід використовувати різноманітні прийоми: особистий приклад, показ, пояснення, нагадування, переконання. Основний прийом – демонстрація вихователя у поєднанні з поясненням, як саме робити, як саме доглядати.

Перший раз демонстрація проводиться для усієї групи на занятті або поза ним. Але, щоб діти оволоділи певними навичками, однієї демонстрації, звичайно, недостатньо, необхідно у подальшому перевірити виконання їх окремими дітьми під час чергування й знову показати, якщо дитина робить неправильно. Необхідно проводити повторні покази для всієї групи. Вони мають бути короткими, але емоційними, щоб збільшити цікавість чергових по догляду за рослинами та тваринами. З цією метою доцільно організовувати спостереження за роботою вихователя чи помічника вихователя, які інколи виконують обов`язки чергових («Сьогодні чергувати буду я», – говорить вихователь дітям. Або: «Сьогодні у нас чергує……(помічник вихователя). Подивіться, як вона буде працювати.

Порядок призначення чергового.

Об`єднаючи дітей для чергування, слід враховувати навички, захоплення, особливості поведінки та взаємовідносини. Тих, хто недостатньо оволодів навичками, слід призначати чергувати із дітьми, які вже добре виконують це завдання; з нестійкою увагою, а також пасивних призначають з більш активними, цілеспрямованими. Слід враховувати і відносини між дітьми. Тому бажано списки чергових складати спільно з дітьми.

Бажано призначати чергових щодо кожного об`єкта окремо: догляд за рослинами, рибами та тваринами (якщо такі є). Пізніше,коли діти набудуть певних навичок, можна надати їм можливість самостійно домовлятися, хто за ким буде доглядати,привчаючи їх самостійно розподіляти між собою обов`язки. Вихователь непомітно підказує дітям вибір мешканців живого куточка.

 Спочатку діти чергують по одному дню, а поступово, оволодіваючи навичками, можуть чергувати й більш тривалий термін – протягом двох-трьох днів. Чергування протягом кількох днів підвищує відповідальність дітей за стан того об`єкта, який вони доглядають, відбувається вдосконалення трудових навичок.

 Список чергових складають на кожен місяць. Це полегшує контроль, вносить ясність у розподіл чергувань, щоб кожна дитина протягом місяця могла доглядати кожного мешканця куточка природи.

Наявність чергових не виключає індивідуальних доручень щодо догляду за тваринами, наприклад, допомогти черговим, якщо виникли ускладнення, замінити хворого товариша, принести корм. Поруч з короткочасним трудовими дорученнями можна давати й більш тривалі індивідуальні доручення( на один-два тижні), наприклад, догляд за рослинами, розміщеними поза груповим приміщенням – в холі,  вестибюлі. Вихователь спонукає дітей нагадувати один одному про обов`язки, допомагати товаришам (більш досвідчені навчають менш досвідчених або показують новеньким, як чергувати).

Добираючи пари для чергування, необхідно враховувати індивідуальні особливості дітей, трудові й організаційні навички кожного вихованця, їхні взаємини. Організовуючи чергування, важливо чітко розподілити обов`язки між черговими, щоб кожна дитина знала свою ділянку роботи. Відповідальність дошкільників за свою роботу підвищується, якщо вони знають, за що конкретно відповідають.

  Доручення – найдоступніша форма залучення дітей дошкільного віку до посильної повсякденної трудової діяльності як у дошкільному закладі, так і вдома. Доручення  дають змогу визначити рівень трудової  підготовки дітей, дають можливість повсякденно залучати всіх дітей до посильної праці і дитина привчається бути завжди зайнятою.

Різновид доручень:

  • прості і складні;
  • короткочасні і тривалі;
  • індивідуальні і групові.

Зміст доручень:

  • за організацією занять;
  • за ігровою діяльністю;
  • побутові;
  • прохання дорослих.

Колективна праця – це організація вихователем усіх дітей на використання одного загального завдання, однієї загальної справи.  Колективна праця привчає дітей до роботи разом, об`єднає, виховує в них бажання виконувати доручену справу,допомагати одне одному. Організацію колективної праці передбачено в старшому дошкільному віці. Перед  педагогами стоїть завдання: виховувати у дітей готовність брати участь у загальній трудовій діяльності, навчити їх узгоджених колективних дій. Вміння виконувати обов`язки  в загальній справі, оцінювати її, надавати допомогу товаришеві.

Правильно організована колективна праця дітей значною мірою сприяє вихованню в них багатьох цінних моральних якостей організатора, громадянина.